Pedro – Announcing performer / Ohlášení hosta

  • tumblr_no8cvxc5hO1qj52opo10_1280
  • tumblr_nqfy7pZbyO1qj52opo6_1280
  • tumblr_nqfy7pZbyO1qj52opo4_1280

 (Czech version below / Česká verze níže)

Pedro‘s decade-plus obsession with rope started in 2003 with Osada Steve at Studio 6, Tokyo. In 2004, a new journey began when he took classes with Nawashi Akechi Denki Sensei. After the Sensei’s death, he continued to study with Nawashi Kanna – both of whom remain strong influences on his style today. He frequently travels to Japan for rope, studies and research. It has allowed him to meet/see/learn from so many great people; such as Yukimura Haruki, Nureki Chimuo, Naka Akira, Randa Mai, Miura Takumi, Hajime Kinoko to name a few… Recently he started to look more closely at Naka Akira’s style.

Over the years he has performed across Europe (including the famed “London Festival of the Art of Japanese Bondage”), U.S. and Japan. He has been teaching for several years in many countries.

You can find more information about Pedro on his Fetlife profile.

 

(Czech version / Česká verze)

Pedrova vášeň pro provazy začala v roce 2003 v tokyjském Studiu 6 vedeném Osadou Stevem. O rok později začal studovat pod Akechi Denki a po jeho smrti pokračoval ve studiu s Nawashi Kanna. Jejich odkaz je viditelný v Pedrově stylu dodnes. Pedro často cestuje do Japonska kvůli vázání, studiu a bádání. Umožnilo mu to setkat se, vidět a učit se od mnoha velikánů japonské bondage jako např. Yukimura Haruki, Nureki Chimuo, Naka Akira, Randa Mai, Miura Takumi, Hajime Kinoko. Poslední dobou našel zalíbení ve stylu Naka Akira.

V průběhu let vystupoval a vyučoval po celé Evropě (včetně známeho Festivalu japonské bondage v Londýně), USA a Japonsku.

Více informací o Pedrovi se můžete dozvědět na jeho Fetlifovém profilu.

You may also like...