Transitions in suspension for play / Přechody v závěsech pro hraní

  • img_4131gestalta-bishop-lfra
  • gestalta-bishop12

(Czech version below / Česká verze níže)

This workshop is focussed on the use of suspension transitions for play / a scene, rather than for a show.  Many people associate styles of bondage that use a lot of transitions as something that is just for looking good in a performance rather than the experience in itself, and sometimes think that they cause the rigger to focus too much on the rope and not enough on the model.

The workshop will focus a lot around tips for using transitions safely and confidently even when you have no set ‘plan’, allowing you to be spontaneous, but also helping you to be creative and discover new things by ‘accident’. Gestalta will show you how to move the model’s body smoothly between the positions, and how to address any issues you might come across in the process. She will also be talking a bit about how to communicate clearly with your partner, how to avoid getting into ‘panic’ situations, and how to play and have fun in the ropes.

 

(Czech version / Česká verze)

Na tomto workshopu se naučíte vázat přechody mezi závěsnými pozice pro hraní místo pro efekt. Mnoho lidí považuje přechody v závěsech za něco vhodného jen pro vystoupení, resp. pro efekt místo pro samotný prožitek. A pro mnohé to představuje přesunutí pozornosti od partnera na provaz.

Workshop se zaměří na různé tipy pro bezpečné a sebejisté používání přechodů bez předem připravného plánu, abyste mohli být spontánní, kreativní a sem tam objevit něco nového. Gestalta vás naučí, jak plynule přecházet mezi pozice, jak řešit případné problémy, které mohou vyvstat. Bude se rovněž věnovat komunikaci s partnerem v závěsu, jak předejít panickým situacím, a jak si v závesech hrát a užívat si je.

You may also like...